reklama

Kto, ako a prečo zatajoval "Gorilu".

Kauza Gorila je koncentrovaným obrazom slovenského politicko-oligarchického, korupčného a morálneho systému „naprieč politickým spektrom“. Proces „utlmovania“ spravodajskej činnosti, jej vyšetrovania a skartáciu dôkazov však mali

Písmo: A- | A+
Diskusia  (60)

v rukách tri vlády pod vedením R. Fica. 

Dôležitým momentom pre vývoj celej kauzy Gorila bolo časové obdobie, v ktorom odpočúvanie bytu na Vazovovej prebiehalo a zmena politickej situácie po voľbách v druhej polovici roku 2006. Odpočúvanie nasadením informačno-technických prostriedkov (ITP) krajský súd povolil 23.11. 2005 a prebiehalo 6 mesiacov do 22.5.2006 (viď spracované oznámenia o skončení ITP „Gorila“), po ktorom bolo ITP (označené ako „Gorila1“) opäť súdne predĺžené 18.5.2006 na ďalších 6 mesiacov, t.j. do 17.11.2006, avšak ITP Gorila1 bola „predčasne“ ukončená už dňom 4.8.2006 (!). S veľkou mierou pravdepodobnosti predčasné ukončenie nasadenia ITP Gorila1 priamo súviselo so zmenou riaditeľa SIS (po voľbách nová vládna koalícia Smer-HZDS-SNS), keď L. Pittnera vymenil 27.7.2006 Jozef Magala (inak 2002 až 2006 asistent poslanca Bohumila Hanzela). 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V priebehu nasadenia ITP od novembra 2005 do 16.5.2006 a do odchodu L. Pittnera z funkcie riaditeľa SIS bolo z vyhodnotenia získaných informácií ITP spracovaných 14 spravodajských informácií, z ktorých bolo 9 odstúpených na sekciu P/ a táto z nich spracovala dve informácie pre externých príjemcov (predsedu vlády a ministra vnútra a druhú pre GP SR, ŠP GP SR a MV SR). Ostatné informácie sa nikdy nedostali iným orgánom mimo SIS. Začiatkom júla 2006 požiadal Úrad inšpekčnej služby MV SR riaditeľa SIS o audiozáznam z ITP Gorila a iné súvisiace dokumenty. Dňa 2.8.2006 boli požadované dokumenty i audiozáznam pripravené na 9. odbore SIS (p. Tkáčik) k odoslaniu na Úrad inšpekčnej služby MV SR. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po nástupe novej vlády R. Fica a po vymenovaní J. Magalu za riaditeľa SIS 27.7.2006 bolo za 8 dní (!) nasadenie ITP v byte na Vazovovej „predčasne ukončené“ a zároveň žiadne ďalšie informácie z nasadenia ITP Gorila a Gorila1 za riaditeľa Magalu už žiadnym štátnym orgánom neboli odstúpené, teda bolo stopnuté aj odoslanie už pripravených dokumentov a audiozáznamu z ITP Gorila na požiadanie Úradu inšpekčnej služby MV SR. Počas nasledujúcich dvoch rokov boli počas „reorganizácie“ SIS uvoľnení zo služobného pomeru všetci príslušníci SIS majúci nejaký vzťah k prípadu Gorila a Gorila1. Po vydaní nálezu Ústavného súdu SR v novembri 2012 vedenie SIS (Ing. Ján Valko, nominant Smeru) oznámilo, že audiozáznam z nasadenia ITP Gorila a Gorila1 bol skartovaný. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto fakty dávajú za pravdu tvrdeniu I. Mikloša, že počas vlády M. Dzurindu v roku 2005 až do odvolania riaditeľa SIS L. Pittnera v júli 2006 boli aktívne vykonávané operatívne a informačno-technické prostriedky k plneniu zákonných úloh SIS s cieľom získať informácie o organizovanom zločine ohrozujúcom hospodárske záujmy Slovenska. Taktiež v tomto období o získaných poznatkoch z nasadených ITP boli spracované a odstúpené externým príjemcom dve informácie. Rovnako tak, bolo aktívne pristúpené k splneniu požiadavky Úradu inšpekčnej služby MV SR o poskytnutie audionahrávky a iných dokumentov súvisiacich s nasadením ITP Gorila a Gorila1, ktoré však po nástupe nového riaditeľa SIS J. Magalu už neboli nikdy žiadateľovi zaslané, ani žiadne iné správy o tejto činnosti neboli spracované a expedované mimo SIS a na útvaroch SIS, ktoré sa danej akcie zúčastnili došlo k masovej obmene príslušníkov SIS, väčšinou ich prepustením zo služieb. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver : 

Existuje reálne podozrenie, že takýto postup „utlmenia“ spravodajskej činnosti a následne i vyšetrovania ako aj „vymazania pamäte“ rozprášením personálu príslušných spravodajských útvarov až po skartáciu audiozáznamov z nasadenia ITP slúžilo ku skrytiu zaznamenaných aktivít majúcich charakter podozrenia zo zneužívania verejnej moci a závažných zločinov hospodárskeho a korupčného charakteru a to v prvom rade : vtedajšieho predsedu vlády R. Fica a jeho osobného poradcu Határa zachytených ITP Gorila, v druhom rade : predstaviteľa Penty J. Haščáka a v treťom rade ministra J. Malchárka, predsedníčky výkonného výboru FNM SR A. Bubeníkovej a iných predstaviteľov strany SDKÚ-DS. 

Z analýzy vyplýva, že orgány činné v trestnom konaní by sa okrem vyšetrovania obsahu kauzy Gorila mali zaoberať aj trestnoprávnou zodpovednosťou verejných funkcionárov a iných osôb, ktoré sa podieľali na jej zatajovaní, perzekúcii príslušníkov SIS, ničení dôkazov a celkovo marili jej rýchle a objektívne vyšetrenie. 

Jozef Šátek

Jozef Šátek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  93x

Celý svoj produktívny vek som venoval policajnej práci a túto som bral ako životné poslanie. Počas 27 rokov vyšetrovateľskej praxe mi prešlo cez ruky tisícky vyšetrovaných prípadov, najmä tých najzložitejších. Dvakrát som za nekompromisné postoje narazil na tvrdý politický odpor. Prvý krát v roku 1995, kedy ako šéf úradu vyšetrujúci "zavlečenie prezidentovho syna" som bol jedným z mnohých, ktorí museli počas lexizmu z polície dobrovoľne "odísť". Druhý krát už po opätovnom návrate, keď ako riaditeľ Úradu boja proti korupcii som "nevyhovoval" vtedajšiemu ministrovi Palkovi. A opäť to bolo z mojej strany "nepochopením" trestnoprávnej nedotknuteľnosti určitých ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu