Slovensko čaká "marec 2018".

Autor: Jozef Šátek | 4.3.2018 o 10:59 | (upravené 4.3.2018 o 18:31) Karma článku: 11,17 | Prečítané:  20160x

Bol som pritom ako riaditeľ Krajského úradu vyšetrovania PZ Bratislava, keď nás ako nepriateľov štátu prenasledovala vtedajšia štátna moc predstavovaná Mečiarom, Lexom a Hudekom za to, že sme s profesionálnym zápalom vyšetrovali 

prípad zavlečenia prezidentovho syna. Chceli zničiť naše dielo, spochybňovali dôkazy aj nás, chceli nás trestne stíhať a vláčili nás po výsluchoch, vyštvali nás z polície a zrušili celý krajský úrad. Ešte v tom čase som pozoroval, že boli ešte určité bašty, možno len ostrovčeky v zelenom poli, ktoré chránili právo a svoju nezávislosť, no už vtedy bolo vidieť medzi policajtmi tie „výhonky“ korupcie, prospechárstva, politického ponižovania, arogancie a predaja svojej cti a profesionálnej hrdosti za funkcie, povýšenia, vysoký plat a vidinu vysokého výsluhového dôchodku. Po tom, čo sa im podarilo  nás vyštvať z polície, za ďalšie dva roky došlo z hora k ešte väčšiemu politickému útlaku, čomu sekundovali mnohí policajti, čo sa podvolili.

Po návrate v novembri 1998 som vedel jedno, že nemožno zločiny mečiarizmu vyšetrovať na nejakom vtedy zavedenom policajnom útvare a s tam zloženými skupinami policajtov a preto nám ostalo len jediné, vytvoriť si úplne nový vyšetrovací tím a z ľudí, čo sa nám prihlásili, ktorí síce nemali veľkú prax ani odbornosť, ale aspoň sa chceli  naučiť vyšetrovať a nasávať nezávislosť. Po postupnej kryštalizácii, keď mnohí museli odpadnúť vznikol tím, ktorý mohol a aj vyšetroval v akejkoľvek zložitosti, proti akýmkoľvek páchateľom najzávažnejšie zločiny kváriace Slovensko fakticky od čias jeho vzniku. Napriek mediálnej štvanici, mečiarovskému odporu, nekolegiálnym podrazom, hrozbami trestného stíhania a slabšou podporou orgánov prokuratúry, s výnimkou JUDr. Michala Serbina sa nám darilo. Rozpracovali sme desiatky závažných a rozsiahlych privatizačných, bankových a konkurzných podvodov, ukončili sme vyšetrovanie zavlečenia prezidentovho syna do Rakúska a mierili sme aj na zásah voči konkurznej mafii a silným finančným zoskupeniam. Keď chýbalo už len pár dní prišla stopka od ministra vnútra Palka, ktorý cez moju osobu zdevastoval a zmrazil vyšetrovanie a výsledky našej dovtedajšej práce. Po nástupe Tibora Gašpara na moje miesto tieto ostali pred  verejnosťou utajené, pretože s veľkou pravdepodobnosťou boli dokončené tak, ako kauza „Kovošrot“, v ktorej vystupoval terajší minister vnútra R. Kaliňák v nezávideniahodnej pozícii bieleho koňa – takmer bez žiadneho vyšetrovania s koncovkou „vyšetrovanie skončilo, zabudnite“.

Od tohto času sa polícia už nepozviechala. Bola ďalej personálne decimovaná, vrátane krátkej epizódy ministra Lipšica so Spišiakom. Pod taktovkou policajného prezidenta T. Gašpara sa na vedúce policajné pozície dostali osoby vhodné pre politické zoskupenie ministra vnútra R. Kaliňáka a odbornosť, efektívnosť práce, dodržiavanie litery ale aj ducha zákonov boli nahradené účelovým výkladom vedúcim k vytýčenému cieľu – skutky sa nestali, alebo neboli trestné. Takéto demoralizujúce prostredie zdeformovalo policajné videnie sveta, nevytváralo zodpovedajúce podmienky pre autonómnosť polície ako celku, pre kariérny rast a morálny vývoj policajných osobností, čo malo katastrofálne dôsledky na jej aktivitu a efektívnosť a to v oblasti operatívneho odhaľovania zločinov a ich rýchleho, kvalitného a nezávislého vyšetrovania.

V súčasnej dobe už každý vidí, že zločin sa dostal na najvyššie poschodia politiky, súdnictva, finančníctva a podnikania, je prerastený a neohrozený v celej svojej šírke od špičiek pyramídy až po ostatnú obec. Polícia si dlhodobo neplní svoju nezastupiteľnú úlohu a celé syndikáty zločinných zoskupení zarábajúce miliardy na podvodoch pri verejnom obstarávaní, eurofondoch s podkapitolou agrofondov a odpočtov DPH nechala bez povšimnutia alebo si z nich vyberá omrvinky, ktoré obchádzajú politikov a „našich ľudí“ a nezasahujú kľúčové pozície, srdce a tepny harpye. Tento nikým nedotknutý zločinne bujnejúci svet, bezprácne cicajúci verejné zdroje a zdierajúci už i tak chudobných občanov nenecháva v pokoji pár novinárov, ktorí sa snažia svojím odhaľovaním zločinov a nahradzovaním práce štátnych orgánov prebudiť národ, zdvihnúť zástavu pravdy, práva a spravodlivosti, za čo sú mnohokrát zo strany arogantných mocipánov len osočovaní, zosmiešňovaní, ponižovaní, perzekvovaní, vytláčaní na perifériu spoločenského záujmu. V takejto krajine, kde vládne zločin a štátne orgány sú slepé a hluché, spravodlivosti sa nedovoláš lebo je selektívna a vládnucim to nevadí, ba práve naopak im to vyhovuje, v takej krajine s vládou bez cti, dôstojnosti a morálky nevyhnutne musel prísť okamih, kedy všetci zisťujeme, že život bežného občana mimo „elitnej“ štruktúry nemá takmer žiadnu cenu. Zároveň však tento okamih spôsobil aj precitnutie, prebudenie nás všetkých, že toto je už kvapka navyše, trpezlivosť už pretiekla a nikto z nás nechce svoje deti, svoju rodinu, priateľov nechať beztrestne zabíjať, okrádať, ohlupovať a demoralizovať. Musíme skoncovať s nečinnosťou všetkých zodpovedných štátnych orgánov, čím najlepšie ochránime životy i dobré meno každého z novinárov a zvesíme z ich tričiek strelecké terče. Musí skončiť čas paralyzovanej polície, politickej i právnej ochrany zločincov a ich beztrestnosť, musia skončiť zjavné útoky vládnej moci na médiá a ich novinárov, čím sa zničí bujnejúce podhubie pre nárast moci oligarchov a zločinu.

Viem, že v polícii je veľa poctivo zmýšľajúcich a konajúcich policajtov, ktorí chcú a aj vedia, ale určite nie sú na rozhodujúcich postoch v riadiacej štruktúre policajného zboru, ani v najdôležitejších útvaroch s celoslovenskou pôsobnosťou. Preto musím vysloviť vážne obavy o výsledok vyšetrovania dvojnásobnej demonštratívne a surovo spáchanej vraždy mladého novinára s jeho snúbenicou ale rovnako tak, i o všetky nadväzujúce a súvisiace zločiny navzájom previazané mafiánskymi chápadlami, že vyšetrovanie nepôjde do dôsledkov a k všetkým členom zločineckých skupín, vrátane na tých najvyšších poschodiach.  

Keďže vláda si neuvedomuje či nechce uvedomiť vážnosť situácie, občania jej musia tlakom zdola pripomenúť komu slúži a čo od nej žiadame. Neexistuje iné riešenie, len okamžitá komplexná rekonštrukcia nášho štátu, ktorý sa dostal na rázcestie, pričom prvými krokmi a to nevyhnutnými, je okamžitá demisia vlády, odstúpenie policajného prezidenta, urýchlené nahradenie vlády R. Fica v demisii preklenovacou vládou „konsenzu“, skrátenie volebného obdobia a vyhlásenie predčasných volieb. Pravdaže musí nasledovať urýchlené prijatie systémových legislatívnych, organizačných a personálnych opatrení smerujúcich k vytvoreniu politicky nezávislého policajného zboru. Chcem sa dožiť času, kedy bude polícia bez obmedzenia aktívne šliapať porušovateľom zákona na päty a bude požívať u občanov vážnosť, autoritu a dôveru.

V slovenských dejinách sme už zažili február 1948, august 1968 i november 1989, teraz k nim pridáme i marec 2018, aby sme niečo staré ukončili a niečo nové začali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?