reklama

Chodorkovskij a slovenskí privatizéri.

Reakcia na článok - M. Leško : Poučení na Chodorkovskom, SME, 18.5.2005. Je všeobecne známe, že na Slovensku najmä druhá vlna privatizácie v rokoch 1996 až 1998 bola "legálnym" spôsobom rozkradnutia štátneho majetku v objeme asi 120 miliárd Sk. K tomuto číslu je potrebné pripočítať niekoľko desiatok miliárd bankových úverov, ktoré privatizéri na sprivatizované podniky zobrali a nesplatili. Nesplatený privatizovaný majetok, vo výške dohodnutej kúpnej ceny alebo poníženej kúpnej ceny oproti skutočnému stavu, či nesplatením úverov metódou tzv. oddĺženia bankového sektoru nakoniec zaplatil každý občan Slovenska. Veľmi zjednodušene povedané, na tejto "transakcii" sa podielali politici, štátni úradníci, pracovníci fondu národného majetku a novovznikajúca veľkopodnikateľstvá vrstva. Bežným sprievodným javom týchto procesov bol politický klientelizmus, korupcia, využívanie organizovaného zločinu, zastrašovanie a vydieranie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Čo je potrebné v tejto situácii urobiť, aby človek ostal nepotrestaný ? Odpoveď je nasledovná : získať politickú podporu t.j. vyhrať voľby, pokračovať v pacifikácii polície a justície a využívaním korupcie a klientelizmu potvrdiť a rozvjíjať svoju ekonomickú a finančnú dominanciu. Niektoré z týchto faktorov sa im nepodarilo splnit. V prvom rade to boli parlamentné voľby v roku 1998, kedy došlo k nečakanej zmene politickej garnitúry. Napriek tomu, že to bol základný problém, v priebehu ďalších rokov sa jeho význam znižoval. Prispelo k tomu najmä dosiahnuté významné ekonomické postavenie týchto entít a bohužiaľ, následné amorálne zbližovanie s novonastupujúcou politickou a ekonomickou elitou. Na Slovensku v tom čase však vznikol prvok, ktorý vtedy nemal obdobu v okolitých štátoch. Odborne zdatná a najmä v začiatkoch svojej činnosti aj politicky podporovaná policajná zložka, ktorá striktne v súlade so zákonom začala odhaľovať a dokumentovať závažné kriminálne prípady predchádzajúcich rokov. Od začiatku jej činnosti sa ohrozené entity všemožne snažili zastaviť túto jej činnosť. Využívali zastrašovacie metódy, ako bola vykonštruovaná trestná činnosť, trvalé negatívne mediálne spravodajstvo, vrátane vyfabrikovaných mediálnych afér a korupciu. Neschopnosť zastaviť tento proces a narastanie stupňa ohrozenia zvyšujúcim sa počtom odhalených závažných prípadov viedol až k legislatívnym pokusom regulovať činnosť polície prostredníctvom vyšetrovacieho výboru parlamentu. Slovenská "cesta privatizácie" i následnej "obrany" privatizérov nie je výnimočná. Úplne rovnaké rysy má spôsob privatizácie i následný vývoj v spoločnosti, pravdaže pri rešpektovaní špecifickosti daného štátu aj v iných postkomunistických štátoch. Medzi tieto patrí aj Rusko. Neviem s určitosťou povedať, kto v prípade Chodorkovského má pravdu, ale porušovanie zákonov v procese privatizácie ruského majetku vzhľadom na stav ruskej spoločnosti bolo určite ešte flagrantnejšie ako u nás. Z tohto dôvodu z pohľadu čisto trestnoprávneho, teda čo sa udialo počas privatizácie a zodpovednosti Chodorkovského, by som bol pri hodnotení veľmi opatrný. Fakty, že niekto následne s týmto majetkom nakladá, vytvára pracovné miesta, zvyšuje zisky spoločnosti a prejavuje sa i politicky napr. podporuje opozíciu voči vládnej moci, nemôže prekryť pôvodný problém. Vo väčšine prípadov budú dotknuté entity využívať či zneužívať akýkoľvek dôvod, ktorým pred verejnosťou skryjú svoju trestnoprávnu zodpovednosť. Zdá sa, že v ostatnom čase práve zdôvodňovanie vyšetrovania privatizačných podvodov a zverejňovanie ich páchateľov je zahmlievané tzv. politickým šikanovaním. Žiarivým príkladom na Slovensku je „veľkopodnikateľ“ Jozef M., ktorý na svoju obranu šíri v médiách lži o vyšetrovaní na politickú objednávku. Podstata však je v tom, že na súde je podaná obžaloba za podvod voči nebankovým subjektom so škodou jednej miliardy korún.

Jozef Šátek

Jozef Šátek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  195x

Celý svoj produktívny vek som venoval policajnej práci a túto som bral ako životné poslanie. Počas 27 rokov vyšetrovateľskej praxe mi prešlo cez ruky tisícky vyšetrovaných prípadov, najmä tých najzložitejších. Dvakrát som za nekompromisné postoje narazil na tvrdý politický odpor. Prvý krát v roku 1995, kedy ako šéf úradu vyšetrujúci "zavlečenie prezidentovho syna" som bol jedným z mnohých, ktorí museli počas lexizmu z polície dobrovoľne "odísť". Druhý krát už po opätovnom návrate, keď ako riaditeľ Úradu boja proti korupcii som "nevyhovoval" vtedajšiemu ministrovi Palkovi. A opäť to bolo z mojej strany "nepochopením" trestnoprávnej nedotknuteľnosti určitých ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu